Listwa przeciwprzepięciowa

Pracując ze sprzętem elektronicznym wymagającym stabilnego zasilania, warto zainwestować w listwę z gniazdami zasilającymi. W książce Pierwsze kontakty z mikrokomputerem ZX Spectrum, autorzy na stronie 6 przestawiają zestaw podstawowy wymieniając w nim przedłużacz z 4-ema gniazdami.

Współcześnie pojawiające się przepięcia w sieciach elektrycznych, mają bardzo negatywny wpływ na wszelkie urządzenia elektryczne. Bez odpowiedniej ochrony przeciwprzepięciowej, nasza elektronika może ulec uszkodzeniu a nawet zniszczeniu. Listwa przeciwprzepięciowa z odpowiednim układem protekcji, organicznik przepięć skutecznie ochroni nasze retro urządzenia. 

Aby listwa działała skutecznie, musi być podłączona do gniazda sieciowego ze sprawnym bolcem uziemiającym. PAMIĘTAJ! Najpierw podłączamy wtyczkę sieciową listwy do gniazda sieciowego, następnie wtyczki zasilania ZX Spectrum, Monitora (Telewizora), przejściówki SCART-HDMI, głośników. Gdy wszystkie urządzenia są podłączone, dopiero wtedy załączamy wyłącznik sieciowy na listwie. Pojawienie się napięcia na gniazdach sieciowych listwy jest sygnalizowane lampką sygnalizacyjną. 

Ja kupiłem listwę z dopuszczalnym obciążeniem 3680W, z 5 gniazdami dwubiegunowymi ze stykiem ochronnym 16A/250V oraz z włącznikiem sieciowym z lampką.

 Oglądając filmy o retro komputerach, słuchać co pewien czas o awariach sprzętu, między innymi wynikające z podłączaniem poszczególnych elementów zestawu ZX Spectrum pod prądem. Pamiętaj wyłącz przycisk na listwie dokonując zmiany. Pamiętaj by kabel HDMI podłączać do wyłączonego monitora, wyłączonego scallera czy grabbera. Listwa z wyłącznikiem pozwala na bezpieczną pracę przed i po zabawia z ZX Spectrum. Rozłączaj sprzęt również z wyłączonym zasilaniem na listwie. Chroń swoją elektronikę. 

Obejrzyj Retro Gralnia - Ku przestrodze !!! 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Projekt ZX-Sizif-512 - krótki opis i link

Konwertujemy TZX na TAP

Projekt "40" - kupiłem ZX Spectrum NEO